גיבורת החודש- טינה

tina2.jpg

תכירו את טינה, חתולת חצר צעירה שהספיקה לעבור לא מעט בחייה הקצרים וזוכה להיות גיבורת החודש שלנו.

טינה היא חתולת חצר מפינת האכלה בקיבוץ רמות מנשה, היא בת כשנה, לא מחוסנת ולא מעוקרת ללא היסטוריה רפואית משמעותית עד לאירוע המדובר. טינה הגיעה אלינו בחירום במצב קשה מאוד כשהיא מתנדנדת בין חיים למוות לאחר סיבוך בהמלטה.

טינה המליטה כשבוע לפני ההגעה למרפאה. ההמלטה הסתבכה והגורים מתו. אחד הגורים המתים נתקע בפתח תעלת האגן של טינה והיא הסתובבה כך מספר ימים עד אשר הגיעה לאפיסת כוחות. בשלב הזה נמצאה על ידי הבעלים והובאה למרפאה.

בבדיקה הגופנית עם ההגעה למרפאה טינה נראתה ירודה, שקטה ומגיבה בקושי לסביבה, רזה מאוד, דופק מאוד איטי, תת לחץ דם, ריריות חיוורות והיפותרמיה משמעותית. במישוש בטני עלה חשד להמצאות גור מת ברחם ונראתה הפרשה מוגלתית מהווגינה. בחלק הגוף האחורי נראה פצע  עורי גדול מאוד מלא ברימות של זבובים ובנוסף נראה אבצס גדול באחד העטינים.

בדיקות דם שנערכו לטינה בהגעה הראו עליה משמעותית מאוד במספר התאים הלבנים (לויקוציטוזיס) בעיקר מסוג נויטרופילים ומונוציטים. במשטח דם נראו תאים נויטרופילים צעירים המכונים "בנדים" ובתאים נראו שינויים טוקסיים המעידים על שפעולם. בבדיקת ביוכימיה של הדם נראתה ירידה משמעותית ברמת הגלוקוז, עליה בגלובולינים, אזוטמיה (עליה בקריאטינין ואוריאה), עליה בעמילאז, עליה בפוספט ושינויי אלקטרוליטים (עליה באשלגן וירידה בכלור ונתרן). בנוסף נראתה עליה בבילירובין בדם.

צילום רנטגן של חלל הבטן הדגים המצאות של גור מת רקוב ברחם (ראה צילום מצורף).

ההערכה הרפואית עם תם הבדיקות הראשונות הייתה כי טינה סובלת "משוק ספטי" כתוצאה מהמצאות של גור מת רקוב ברחם.

נראה שכתוצאה מהשוק היא פיתחה כשל כלייתי אקוטי וככל הנראה גם דלקת לבלב משנית ומכאן הדרך לכשל רב מערכתי ומוות היא קצרה.

 

כעת ניצב הצוות הרפואי מול דילמה היות והמצאות של גור מת רקוב ברחם מחייב כניסה מידית לניתוח עיקור בכדי לסלק את הגורם המזהם מהגוף. מצד שני נראה שבמצב הנוכחי טינה לא תצליח לשרוד ניתוח וזה אף עשוי להחמיר את כשל הכליה ודלקת הלבלב. לאור זאת הוחלט לאשפז את טינה במרפאה למספר שעות בכדי לנסות ולייצב אותה במטרה להיכנס לניתוח מה שיותר מהר.

הפצע העורי עבר ניקוי, חיטוי ורימות הזבובים סולקו. טינה אושפזה במרפאה למספר שעות במהלכן טופלה בנוזלים לוריד, אנטיביוטיקה משני סוגים, דקסטרוז וחימום ולאחר שהראתה סימני התאוששות והעלתה מעט טמפרטורת גוף, לחץ דם וקצב לב הוכנסה לניתוח עיקור לסילוק הרחם והגור הרקוב שנותר בתוכו.

לשמחתנו הניתוח עבר בהצלחה ובמהלכו נראה גור רקוב בקרן הרחם השמאלית. עוד נראה כי הדלקת שנוצרה גרמה לקרע קטן ברחם שנאטם (למזלה הגדול של טינה) באופן עצמי ע"י רקמת חלל הבטן (אומנטום) ובכך נמנע פיזור של הזיהום לתוך חלל הבטן ומוות בטוח. הפצע העורי ממנו סבלה עבר הטריה כירורגית ונראה גדול ונרחב מכדי לאפשר סגירה בעזרת תפרים. היות ומדובר באזור בעייתי לחבישה הונחו תפרי לולאה בעור הבריא סביב לפצע כך שניתן יהיה לקשור אליהם את החבישה ולשמור על הפצע מוגן באופן שיאפשר החלפות חבישה יומיות ושמירה על תנאים אופטימלים להחלמה. הפצע נחבש עם תמיסת סילווט המכילה יוני כסף בריכוז נמוך במטרה למנוע זיהום ולעודד החלמה.

 

עם תום הניתוח טינה אושפזה במרפאה עם פרוטוקול שנועד לטפל בשוק הספטי, בכשל הכליה האקוטי ובדלקת הלבלב המשנית. פרוטוקול האשפוז של טינה כלל: נוזלים לוריד, אנטיוביוטיקה במתן ורידי משני סוגים שונים, שיכוך כאבים, מגיני קיבה ומתן דריפ אדרנלין לוריד (CRI). בוצע ניטור מתמיד אחר מדדי הגוף: חום, קצב נשימה, קצב לב, לחץ דם ומצב מנטאלי וכן החלפת חבישה פעם ביום.

 

שוק ספטי הוא מצב רפואי מסכן חיים הנגרם כתוצאה מדלקת זיהומית חמורה (ספסיס). כאשר דלקת חמורה שכזו מתרחשת בגוף היא עשויה להוביל לירידה חמורה בלחץ הדם, פגיעה רב מערכתית (אי ספיקת כליה, אי ספיקת כבד, דלקת לבלב וכדומה). מדובר במצב חירום מסכן חיים שבהיעדר טיפול רפואי אגרסיבי סביר שיסתיים במוות. הטיפול בשוק ספטי כולל בראש ובראשונה מציאת הגורם המזהם וסילוקו מהגוף במידת האפשר. במקרה של טינה מדובר ברחם המזוהם עם הגור הרקוב שבתוכו.

לאחר מתן מטפלים באנטיביוטיקה רחבת טווח או לפי תוצאות תרבית ורגישות. טיפול בנוזלים לוריד מאפשר לשמור על זרימת דם תקינה לרקמות ולסייע בתפקוד המערכת הקרדיו-ווסקולארית. בשוק ספטי קיימת אינדיקציה לשימוש באדרנלין במתן ורידי איטי במטרה להעלות את לחץ הדם ולשמור על זרימת דם תקינה לרקמות. בנוסף לאלו יש לשמור על הזנה במזון איכותי וכן להשתמש בתרופות שנועדו להגן על רירית מערכת העיכול מכיבים.

טינה שהתה עמנו באשפוז כשבוע ימים. בכל יום שחלף היא נראתה, חזקה יותר, התאבון גבר והיא הפכה לחתולה גרגרנית ומתלטפת. טינה שוחררה הביתה להמשך טיפול והשגחה עם הוראה לחזור אחת לשלושה ימים להחלפות חבישה והטריה של הפצע. היום, תודות לבעליה המסורים טינה כבר בריאה, הפצע סגור והיא חזרה להתהלך בגאווה במדשאות הקיבוץ.

אכן חתולה גיבורה.

tina1.jpg

צילום רנטגן של טינה- ניתן לראות גור מת ואבצס בעטין