מאמרים

 

לרשותכם רשימת מאמרים שנכתבו ע"י ד"ר יואב קורן במטרה להעשיר את הידע בנושא בעלי חיים, גידולם, מחלות אופיניות ועוד. נשמח להוסיף מאמרים בכל נושא שרק תחפצו. קריאה נעימה.

 

גור כלבים חדש בבית

גור כלבים חדש בבית:

ראשית נאמר מזל טוב על הרחבת המשפחה ונאחל לכם ולגור החדש הרבה זמנים יפים יחד.

בעקבות ההחלטה לקחת גור כלבים חדש הביתה עולות שאלות רבות כגון: במה נאכיל אותו? האם עלי לחסנו? כיצד להמנע מעשית צרכים בבית ועוד.

במאמר זה אנסה לענות על מרבית השאלות הללו ואנסה להפוך את תקופת ההסתגלות שלכם ושל בן משפחתכם החדש לקלה וחלקה יותר.

דמודקס בכלבים

דמודקס הוא טפיל עור נפוץ בכלבים העשוי לגרום למחלה חמורה המתבטאת בגירוד אינטנסיבי, פצעי עור, קשקשת וקרחות. במאמר זה ארחיב לגבי הטפיל , סימני המחלה, דרכי האבחון והטיפול המומלץ. קריאה נעימה.

רביה, הריון והמלטה בכלבים

מאמר זה עוסק בנושא פוריות בכלבות.

במאמר ארחיב על שלבי המחזור המיני, על הרבעה טבעית ומלאכותית בכלבים, על שלבי ההריון וההמלטה. אסקור את הסימנים להמלטה קשה (דיסטוקיה) המצריכה התערבות וטרינר וארחיב לגבי הטיפול בכלבה ובגורים בימים הראשונים שלאחר ההמלטה.

מקרה חירום בכלבים וחתולים

מצב חירום וטרינרי הוא כל מצב בו נשקפת לבעל החיים סכנת חיים ממשית והוא זקוק לטיפול רפואי מידי שאינו סובל דיחוי. כאשר מתרחש מצב כזה יש ליצור קשר מידי עם וטרינר, להגיע לבדיקה וקבלת טיפול.

תוכים

קיימים זנים רבים של תוכים בארץ וחלקם הגדול עשויים להוות חית מחמד נפלאה ותוספת מבורכת למשפחה. במאמר זה אתן רקע כללי על תוכים בכלל, אפרט על מיני התוכים הנפוצים בארץ, אמליץ על תנאי מחיה וממשק נכונים ואסביר כיצד לזהות כאשר התוכי שלכם חולה. בנוסף אתן סקירה קצרה על מחלות התוכים הנפוצות וכיצד ניתן לזהות אותן. 

תולעי מעיים בכלבים

תולעי מעיים הם הטפיל הפנימי הנפוץ ביותר בכלבים.

נגיעות בתולעים עלולה להוביל למספר סימני מחלה כגון שלשולים וירידה במשקל שעליהם ארחיב בהמשך המאמר. במאמר זה אפרט על תולעי המעיים הנפוצות בכלבים, כיצד הן מועברות לכלב,  אציין מהם הסימנים שעשויים להעיד על נגיעות בתולעים ומהו הטיפול המומלץ כנגדן. קריאה נעימה.

מחלות פה ושיניים בכלבים וחתולים

מדוע הכלב שלי מסריח מהפה? בן כמה הכלב שלי? למה החתול שלי לא אוכל?

מאמר זה יסקור את האנטומיה של חלל הפה והשיניים, יפרט על מחלות נפוצות בחלל הפה והטיפול בהן, יסביר כיצד ניתן להעריך את גילו של בעל החיים על פי צמיחת השיניים וירחיב לגבי הטיפולים המוצעים לשמירה על בריאות חלל הפה והשיניים.

קריאה נעימה.

הרעלת שוקולד בכלבכם

הרעלת שוקולד היא הרעלה נפוצה בכלבים. לעיתים מדובר במקרה חירום בו נשקפת סכנת חיים לכלב ויש צורך בטיפול וטרינרי מיידי. במאמר זה אפרט על החומר הפעיל שגורם להרעלה, על סימני ההרעלה והטיפול המומלץ.

קריאה נעימה.

טוואי התהלוכה - הזחל שמסוכן לכלבכם

סקרנותו הטבעית של הכלב מובילה לעיתים לרחרוח, ליקוק ואף בליעה של זחלי טוואי התהלוכה. במגע עם העור, ריריות הלוע, מערכת העיכול ומערכת הנשימה משתחרר ארס משערות המכסות את גופו של הזחל והדבר עשוי לגרום לנזק רב ואף לסכן את חיי הכלב. למדו עוד על הזחל שמסכן את כלבכם במאמר הבא.

פרוו בכלבים

פרוו היא מחלה נפוצה בכלבים, בעיקר בגורים צעירים, הנגרמת על ידי וירוס בשם Canine Parvovirus. הוירוס גורם לדלקת קשה במערכת העיכול (אנטריטיס) ולעיתים קרובות עשוי לגרום למוות של הכלב אפילו בתנאי אשפוז אינטנסיביים. במאמר זה ארחיב לגבי נגיף הפרוו, כיצד נדבקים בו, מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים. קריאה נעימה.

שעלת מכלאות

שעלת מכלאות היא דלקת אקוטית של קנה הנשימה והסימפונות בכלבים. זוהי מחלה מדבקת מאוד הנגרמת כתוצאה מנגיעות במספר מחוללי מחלה בניהם וירוסים וחיידקים. במאמר הבא נסביר מהי המחלה, מי גורם לה, מהם סימניה, כיצד מטפלים בה, כיצד ניתן למנוע הדבקה ונענה על שאלות נפוצות.

קריאה נעימה.

איידס חתולים

איידס חתולים היא מחלה וירלית של חתולים המועברת בעיקר על ידי שריטות ונשיכות. מדובר במחלה בעלת תפוצה עולמית רחבה כולל בישראל. במאמר זה ארחיב לגבי גורם המחלה, אופן ההדבקה, הטיפול המומלץ וכיצד להמנע מהדבקה. קריאה נעימה.

רעל עכברים בכלבים

הרעלת קוטלי מכרסמים בכלבים היא מההרעלות הנפוצות בארץ ובעולם. הרעל מוביל לפגיעה במנגנוני הקרישה של הגוף, לדימומים מאיברים שונים ובסופו של דבר למוות. סימני הרעלה עשויים להופיע גם מספר ימים לאחר החשיפה מה שהופך הרעלה זו למסוכנת ביותר. במאמר זה אדבר על מנגנון הפעולה של הרעל, סימני הרעלה, אבחון וטיפול במקרי הרעלה. קריאה נעימה...

הרעלת בצק בכלבים

הרעלת בצק איננה נפוצה במיוחד בישראל אך בצק זמין בכל בית ולכן חשוב מאוד להכיר את הנזק שהוא עלול לגרום לכלבכם. במאמר הבא אסביר על הרעלת בצק, כיצד נגרמת, מהם סימני ההרעלה, מהו הטיפול המומלץ וכיצד ניתן להמנע ממנה.

מחלות דרכי שתן תחתונות בחתולים

זהו שם כולל למספר מחלות שכיחות מאוד בדרכי השתן התחתונות המתבטאות בסימנים קליניים דומים. במאמר זה ארחיב אודות מחלות אלו, אסביר מהם הסימנים הקליניים בהן עשויות להתבטא ומהו הטיפול המומלץ. קריאה נעימה.

השמנת יתר בכלבים וחתולים

השמנת יתר היא מהמצבים הנפוצים בכלבים וחתולים. מדובר במצב מתסכל בבעלי חיים שעשוי לגרום לבעיות רפואיות באופן ישיר או עקיף. במאמר זה אסביר כיצד נגרמת השמנה בבעלי חיים, אסקור את הגורמים העיקריים להשמנה והסיכונים הנובעים ממצב זה. בנוסף אפרט אודות דרכי מניעה ודרכי התמודדות עם השמנה בבעלי חיים. קריאה נעימה.

קלמידיה בתוכים

קלמידיה היא מחלה זיהומית חיידקית מדבקת ומסכנת חיים בתוכים. המחלה מוגדרת מחלה זואונוטית דהיינו מסוגלת לעבור מתוכי לאדם ולגרום בו למחלה. מאמר זה ירחיב אודות גורם המחלה, סימניה בתוכים ובבני אדם, הטיפול המומלץ וכיצד להמנע מהדבקה. קריאה נעימה

dareret.jpg

תלישת נוצות בתוכים

תלישת נוצות בתוכים היא מהמצבים המתסכלים ביותר עבור מגדלי התוכים. קיימים גורמים רבים לתלישת נוצות בתוכים ובכדי לעצור את התופעה ולתת טיפול נכון יש לאבחן את הגורם הראשוני למצב דבר שמהווה לא פעם אתגר עבור הווטרינר. במאמר זה אסקור את הגורמים לתלישת נוצות בתוכים, הטיפול המומלץ וכיצד ניתן להמנע מכך. קריאה נעימה.

fethers3.jpg

פחד מברקים ורעמים בחיות מחמד

פחד וחרדה מברקים ורעמים היא תופעה שכיחה מאוד שעשויה לפגוע משמעותית באיכות החיים של הכלב/ חתול ובעליו. הטיפול בבעיה מורכב ומצריך סבלנות והתמדה מצד הבעלים אך יכול בהחלט להוביל לתוצאות יפות במידה ונעשה באופן מקצועי. במאמר זה אסקור את התופעה, האבחון והטיפול המקובל. קריאה נעימה.

thunder2.jpg

קורונה בכלבים וחתולים

עם התפרצות מגפת הקורונה בעולם עולות מספר שאלות לגטימיות אודות מעורבותם של חיות מחמד במהלך המחלה והעברתה. מאמר זה עוסק במחלת הקורונה בכלבים וחתולים ועונה על שאלות אודות מידת מעורבותם במחלת הקורונה באנשים. קריאה נעימה.

corona2.jpg

שלשול בכלבים

שלשול בכלבים הוא אולי התלונה השכיחה ביותר במרפאה. שלשול עשוי להיות בעיה מתסכלת עבור הכלב ועבור בעליו.

מאמר יעסוק בגורמים השונים לשלשול בדרכי האבחון ובטיפול המומלץ. קריאה נעימה.

diareha2.jpg

כלבים ומקלות, לא מה שחשבתם!

בעלים רבים משחקים עם כלבם משחקים המערבים מקלות עץ זאת מבלי להבין את הסכנה  הטמונה בכך. במאמר זה נסביר את הסיכונים ואף נציג סיפור מקרה בו משחק עם מקל עץ תמים הוביל לפציעה חמורה ומסכנת חיים. 

article-sticks-small.jpg
rabbit1.jpg
article-rabbit3-small (002).jpg