מכת חום בכלבים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עונת הקיץ מביאה עמה עליה משמעותית בטמפרטורת הסביבה. חשוב להיות מודעים  לסכנות האורבות לחיות המחמד שלנו וכיצד להימנע מהן.

"מכת חום" מהווה את אחת  הסכנות העיקריות בעונת הקיץ, ואנו, הרופאים הווטרינרים, מטפלים בבעלי חיים הסובלים ממנה בתדירות גבוהה. מכת חום היא מצב חירום, ומרגע שהתרחשה בעל החיים נמצא בסכנת חיים וזקוק לטיפול רפואי מיידי! אף על פי כן, ניתן  למנוע מבעל החיים ללקות במכת חום באמצעים פשוטים יחסית.

 

מכת חום מוגדרת כעליה בלתי מבוקרת של חום הגוף מעל טמפרטורה של 41 מעלות צלזיוס. היא מתרחשת כאשר מנגנוני ויסות הטמפרטורה בגוף כושלים וקצב ייצור החום עולה על קצב פיזורו לסביבה.  כלבים, בשונה מבני אדם, כמעט שאינם מזיעים. ריור והלחתה  שהיא נשימה מהירה בפה פתוח, הם דרך עיקרית לקירור הגוף,  ומהווים  תחליף למנגנון ההזעה. בתנאים מסוימים, כמו בימים חמים, במאמץ גופני רב או במצב של חוסר במי שתיה זמינים, עלול בעל החיים להתקשות בוויסות חום גופו, עד כדי כך שחום גופו עולה מעל ל -41 מעלות צלזיוס. בטמפרטורה גבוהה כזו נהרסים חלבונים חיוניים בתהליך המכונה דנטורציה, הגוף סובל מאובדן רב של נוזלים ומלחים ונכנס ל״שוק". איברי הגוף אינם מקבלים את אספקת הדם לה הם זקוקים, וכתוצאה מכך מתחילים לעבור תהליך של נמק מפושט. כחלק מתהליך זה, הופכת רקמת המעיים לחדירה, ומאפשרים לחיידקי מערכת העיכול לחדור לתוך מחזור הדם ולהתפשט לרקמות השונות. כתוצאה מכך הגוף נפגע, ומתחיל תהליך המכונה ״כשל רב מערכתי״, המביא לפגיעה במערכת הקרישה, ועלול לגרום למוות.

 

במספר מחקרים שנערכו בנושא נמצא כי גזעי כלבים מסוימים רגישים יותר מאחרים למכת חום כמו בעלי פרווה עבה כדוגמת האסקי סיבירי, וכלבים בעלי אף פחוס ונחיריים צרות כדוגמת בולדוג, פאג סיני ופקינז.  נמצא כי טמפרטורת סביבה גבוהה, מעבר חד בין תנאי סביבה שונים ללא זמן התאקלמות והשמנה מהווים גם הם גורם סיכון.

 

על ידי הקפדה על מספר כללים פשוטים ניתן להקטין את הסיכון של חיות המחמד ללקות במכת חום:

  • יש להימנע מפעילות גופנית כגון טיול עם הכלב במהלך השעות החמות של היום.

  • ניתן ואף רצוי לטייל בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב בהן הטמפרטורות נמוכות יותר.

  • יש להקפיד על אספקת מים טריים ומקום מרבץ מוצל במהלך כל שעות היום.

  • יש להימנע מהשארת בעלי חיים באוטו סגור ללא אוורור. יש לזכור כי כלי רכב מסוימים, המצוידים בחלונות חשמליים, מתוכננים להיסגר באופן אוטומטי לאחר זמן מסוים.

 

הסימנים הקליניים למכת חום מגוונים ועשויים לכלול בין היתר: התמוטטות פתאומית, נשימה מהירה, התייבשות, שוק, דימומים תת עוריים, דימום פנימי לתוך חללי הגוף, שלשולים, בלבול, ובמקרים החמורים גם סימנים נוירולוגים ועוויתות. חשוב להבין שאבחון וטיפול מוקדם בבעל חיים הסובל ממכת חום עשויים להיות גורם מכריע בסיכויי ההחלמה שלו. במקרה וקיים חשד שבעל החיים סובל ממכת חום יש להעבירו בזהירות למקום מוצל ולקרר את גופו באופן מבוקר על ידי הרטבתו במי ברז. בשלב הבא יש להגיע למרפאה במהירות האפשרית.

עם ההגעה למרפאה נבצע תהליך אבחוני שיכלול לרוב לקיחת היסטוריה, בדיקה פיזיקלית מלאה, בדיקת דם, ובדיקת מדדי קרישה. הטיפול יכלול בדרך כלל קירור מבוקר במידה וטמפרטורת הגוף עדיין גבוהה, מתן של נוזלים לווריד בהתאם לצורך, מתן אנטיביוטיקה ודקסטרוז לווריד, ובמקרים מסוימים אף מתן של מוצרי דם כדוגמת פלזמה. בעל החיים יושאר באשפוז להשגחה לפחות ל -24 שעות, במהלכן נבצע מעקבים צמודים אחר טמפרטורת הגוף, קצב הלב, קצב הנשימה, מדדי הדם והקרישה ומצבו המנטלי. חשוב לזכור כי טיפול מהיר ונכון מאפשר לבלום את קצב ההדרדרות אך קשה מאוד לתקן את הנזק שכבר נגרם למערכות הגוף.

 

לסיכום, יש להבין כי מכת חום היא מקרה חירום, וכי בעל החיים נמצא בסכנת חיים. ניתן להימנע ממנה על ידי הקפדה על מספר כללים פשוטים כגון הגבלת פעילות בשעות היום החמות, זמינות של מים טריים וצל. במידה וכבר התרחשה מכת החום, יש להעביר את בעל החיים לסביבה מוצלת ולקרר את גופו באופן מבוקר בעזרת מי ברז, ולהביאו למרפאה בהקדם האפשרי.

שיהיה לכולנו, ההולכים על שניים וההולכים על ארבע, קיץ מהנה ובטוח.

צוות המרפאה ישמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה ובקשה.