דמודקס בכלבים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רקע:

 

דמודקס (Demodex) הוא טפיל עור נפוץ מאוד בכלבים המסוגל לגרום לסימנים עוריים קשים.

דמודקס חי באופן טבעי על פני שכבת העור של כלבים בריאים ולרוב עובר מהאם עוד בהיותם גורים.  הטפיל מתרבה באופן טבעי בתוך זקיקי השיער ללא הפרעה וללא סימנים קליניים.

 

לעיתים, בעקבות הפרעה לתפקוד מערכת החיסון (למשל מערכת חיסון שטרם הבשילה בגורים, מתן תרופות המדכאות מערכת חיסון, סטרס, דיכוי חיסוני בעקבות ייחום או הריון ועוד), הטפיל מתרבה בקצב גבוה ומוביל להופעת סימני המחלה.

דמודקס הוא טפיל ספציפי למין. כלומר, דמודקס של כלבים אינו יכול לחיות על אנשים או בעלי חיים אחרים. אולם, קיימת הדבקה בין גזעים שונים של כלבים. באופן כללי ניתן לאמר כי המחלה נפוצה יותר בכלבים גזעיים.

 

סיווג המחלה וסימנים קליניים:

 

למחלה שני מופעים עיקריים. הראשון, מאופיין בהופעת קרחות, קשקשת וגירוד מקומי בעיקר, אך לא רק, סביב לעיניים, באזור הפנים והגפיים. מופע זה מאפיין לרוב כלבים צעירים שמערכת החיסון שלהם טרם הבשילה. המופע יחלוף לעיתים קרובות גם ללא טיפול. המופע השני מפושט וכולל אזורים נרחבים בגוף. הוא מאופיין בהופעת קרחות מפושטות, קשקשת, גירוד בלתי נשלט, דלקת עור משנית, אדמומיות ופצעים עוריים. בכלב בוגר המראה מחלה מפושטת יש לחשוד בדיכוי חיסוני כרקע להתפרצות המחלה.

 

אבחון:

 

האבחון הוא פשוט ומתבסס על היסטוריה מתאימה ולקיחת מגרדי עור עמוקים. את הטפיל ניתן לראות במגרד באמצעות מיקרוסקופ. להבדיל מטפילי עור אחרים כגון סקביאס, העדר טפיל במגרד שולל בסיכוי גבוה את המחלה. בכלבים בוגרים בעלי מופע מפושט נרצה לבצע בנוסף אבחון מקיף אחר גורם הרקע להתפרצות המחלה (לרוב דיכוי חיסוני).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טיפול:

 

קיימות מספר אפשרויות טיפול בהן ניתן לבחור בהתאם לגזע הכלב, גילו והמופע של המחלה. הטיפול הנפוץ כולל מתן זריקות יומיות במרפאה או לחילופין מתן סירופ מסוג Ivermectin אחת ליום ולעיתים מלווה גם בחפיפות עם שמפו רפואי הגורם להוצאת הטפיל מתוך זקיקי השיער. משך הטיפול מספר שבועות ובסופם יבוצעו שני מגרדי עור נוספים בהפרש של שבוע שיאשרו את העלמות הטפיל ויאפשרו את הפסקת הטיפול. גזעי כלבים מסוימים כגון כלבי בורדר- קולי, שלטי, רועה אוסטרלי ועוד עשויים להיות רגישים למתן Ivermectin  (ניתן לבדוק רגישות בבדיקת דם) ובהם נבחר בדרך טיפול אלטרנטיבית כגון שימוש ממושך באמפולות נגד פרעושים מסוג Advocat שיעילותן בהעלמת הטפיל מוכחת.

 

 

 

 

דמודקס כפי שנראה דרך עדשת מיקרוסקופ במגרד עור