איידס חתולים

מה זה איידס חתולים?

אידס חתולים היא מחלה מדבקת (בין חתולים) הנגרמת על ידי וירוס בשם Feline Immunodeficiency Virus (FIV). מדובר במחלת חתולים בעלת תפוצה עולמית רחבה הכוללת בין היתר את ישראל.

מהם סימני המחלה?

סימני האיידס בחתולים נחשבים כלליים ואינם ספציפיים למחלה הזו בלבד. באופן כללי ניתן לחלק את התפתחות המחלה לשלושה שלבים:

  1. שלב אקוטי- מתרחש בסמוך להדבקה ומאופיין בסימני מחלה חולפים. בין הסימנים ניתן לראות חום, דיכאון, שלשולים, הקאות, דלקת וכיבים בחלל הפה ובחניכיים, דלקת עיניים (קונג'קטיביטיס), דלקות עור וסימני מערכת נשימה. בנוסף נפוץ בשלב זה לראות הגדלה מפושטת של קשרי לימפה. השלב האקוטי נמשך בין מספר ימים למספר שבועות ולאחריו החתול יראה בריא לחלוטין.

  2. שלב אסימפטומטי- שלב בו החתול נראה בריא לחלוטין ללא סימני מחלה. שלב זה משתנה באורכו בהתאם לגורמים רבים אך לרוב נמשך מספר שנים. במהלך השלב האסימפטומטי החתול רגיש במיוחד להדבקות במחוללי מחלה אופורטוניסטיים כגון חיידקים, וירוסים, טפילים או פטריות.

  3. שלב טרמינלי- במהלכו גוף החתול שסובל מדיכוי חיסוני נכנע לאותם מחוללי מחלה אופורטוניסטים התוקפים אותו.

סימני מחלה נוספים שתוארו בחתולים עם FIV כללו סימנים נוירולוגים (בעיקר שינויים התנהגותיים, התקפי עוויתות וחולשה) ומחלת עיניים (דלקת לשכה קדמית, דלקת בלשכה האחורית וגלאוקומה).

בנוסף נמצא כי הופעה של גידולים מסוגים שונים כגון לימפומה ולוקמיה שכיחה יותר בקרב חתולים חולי איידס בהשוואה לחתולים שלא נדבקו בנגיף.

כיצד המחלה מועברת בין חתולים?

נגיף ה FIV מועבר בין חתולים בעיקר על ידי שריטות ונשיכות במהלכן נוצר מגע עם רוק או דם נגוע. ככל הנראה תתכן גם הדבקה מאם חולה לעובר בתוך הרחם ולגור לאחר ההמלטה על ידי חלב נגוע אך מדובר בדרכי הדבקה נדירות יותר.

כיצד מאבחנים את המחלה?

אבחון FIV מתבסס על בדיקת רמת נוגדנים ספציפיים כנגד הנגיף בדם של החתול. ערכות לבדיקת רמת הנוגדנים כנגד FIV זמינות כמעט בכל מרפאה וטרינרית ומאפשרות אבחון פשוט וקל.

כיצד מטפלים בחתול חולה איידס?

למרות שאיידס חתולים מוגדרת כמחלה חשוכת מרפא במרבית החתולים נגיעות בנגיף האיידס עצמו איננה גורמת להופעת סימנים קליניים חמורים. עם טיפול נכון גם חתולים נגועים עשויים לחיות חיים ארוכים ומלאים. הטיפול מתבסס ברובו טיפול תומך והתמודדות עם מחוללי מחלה המנצלים את מצבו החיסוני הירוד של החתול על מנת לגרום למחלה. תרופות אנטי-ויראליות כדוגמת אלו המשמשות לטיפול באיידס באנשים לא נמצאו יעילות בטיפול בחתולים חולים ולכן השימוש בהן איננו נפוץ.

 

כיצד ניתן למנוע הדבקה ב FIV?

אבחון חתולים נגועים ומניעת מגע בינם לבין חתולים בריאים הוא הבסיס למניעה של התפשטות המחלה. ישנם ניסיונות רבים לפתח תרכיב חיסון כנגד המחלה אך נכון לשלב זה לא קיים חיסון יעיל ומוכח.

 

האם המחלה מדבקת לאנשים?

FIV הינו נגיף מדבק עבור חתולים ולא קיימת הוכחה כי הוא מדבק בדרך כלשהי עבור אנשים או בעלי חיים אחרים שאינם חלק ממשפחת החתוליים. קיימים מוטיבים דומים בין איידס חתולים לבין איידס באנשים (HIV) אך מדובר בשני וירוסים שונים שאינם מדבקים בין אנשים לחתולים ולהפך.

לסיכום

איידס חתולים היא מחלה וירלית בעלת שכיחות גבוהה בישראל. מדובר במחלת חתולים חשוכת מרפא אך לרוב על ידי טיפול מתאים ניתן לאפשר גם לחתול נגוע איכות חיים טובה ומשך חיים ארוך. מניעה היא הדרך העיקרית למניעת הדבקה בחתולים ולכן במידה ובבעלותכם חתול מאובחן עם איידס חתולים יש להקפיד ולמנוע מגע בינו לבין חתולים אחרים.