גור חתולים חדש בבית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ראשית נאמר מזל טוב על הרחבת המשפחה ונאחל לכם ולגור החדש הרבה זמנים יפים יחד. 

בעקבות ההחלטה לקחת גור חתולים חדש הביתה עולות שאלות רבות כגון: במה נאכיל אותו? האם עלי לחסנו? כיצד להמנע מעשית צרכים בבית ועוד.

במאמר זה אנסה לענות על מרבית השאלות הללו ואנסה להפוך את תקופת ההסתגלות שלכם ושל בן משפחתכם החדש לקלה וחלקה יותר.

 

בדיקה וטרינרית ראשונה:

בין אם אימצתם גור מעמותה או אדם פרטי ובין אם קניתם מבית גידול, ודאי תרצו לדעת כי מדובר בחתול בריא שאינו מראה סימני מחלה העלולים לסכן אותו או את בני הבית. חשוב לזכור כי לרוב מדובר בגור המגיע מסביבה רוויה בבעלי חיים שחלקם עלולים לשאת גורמי מחלה. על כן, בסמוך ליום האימוץ מומלץ לקבוע תור במרפאה לבדיקה פיזיקלית ראשונה במהלכה נוודא כי אינו מראה סימני מחלה. יש לזכור כי לוירוסים וחיידקים יש תקופת דגירה במהלכה יהיה החתול נשא אך לא יראה סימני מחלה. לכן, לאחר הבדיקה תתבקשו לעקוב אחר הופעת סימני מחלה כגון שלשולים, הקאות, ירידה במצב הרוח ועוד. במידה ולא יראה סימני מחלה במהלך 10 ימים לאחר האימוץ תתבקשו לשוב למרפאה ולהתחיל את תוכנית החיסונים.

 

תוכנית חיסונים מומלצת לגור חתולים:

בדומה לתינוקות, גורי חתולים נולדים עם מערכת חיסון בלתי מפותחת ומסתמכים רבות על נוגדנים אותם הם מקבלים מהאם. במהלך חודשי החיים הראשונים יורדת רמת הנוגדנים האימהיים בהדרגה ומערכת החיסון מתחילה להתפתח. תקופה זו מכונה חלון הדבקה ובמהלכה חשוף הגור במיוחד למחוללי מחלה. תוכנית החיסונים המומלצת עבור גור חתולים נועדה להגן עליו כבר מתקופת חלון ההדבקה והיא כוללת:

 

     גיל הגור                      חיסון

     8 שבועות                    מרובע ראשון ותילוע ראשון

     12 שבועות                   מרובע שני ותילוע שני

     16 שבועות                   מרובע שלישי ותילוע שלישי

     18 שבועות                   כלבת

 

עד לאחר החיסון המרובע השלישי מומלץ להמנע ממפגש עם חתולים אחרים ולהתרחק ממקומות ציבוריים המכילים צואת כלבים וחתולים המהווה מקור הדבקה עיקרי למחלות.

עם סיום תוכנית החיסונים נמשיך לשגרת חיסונים שנתית לשארית החיים. תוכלו ללמוד על תוכנית החיסונים לחתול בוגר באתר שלנו.

צוות המרפאה ישמח להרחיב ולהסביר אודות תוכנית החיסונים. בנוסף תוכלו לקרוא באתר אודות תוכנית הבריאות שלנו הכוללת בתוכה את כל החיסונים הדרושים ועוד בעלות משתלמת לכל כיס.

 

טיפול מונע כנגד פרעושים וקרציות:

פרעושים וקרציות מטפילים בעלי חיים בישראל לאורך כל עונות השנה ויש לטפל כנגדם באופן תדיר. לא רק שאלו מהווים מטרד עבור בעל החיים אלא גם עלולים לסכן את חייו. בליעת פרעושים (תוך כדי גירוד הגוף עם הפה) מהווה דרך הדבקה עיקרית בתולעי מעיים.  קרציות נמצאות בסביבה בשפע ועלולות לגרום לאנמיה (ירידה בכדוריות הדם האדומות). מרבית תכשירי ההדברה אינם מתאימים לשימוש מתחת לגיל חודשיים ועל כן מומלץ להתייעץ עם צוות המרפאה על מנת להתאים לכם תכשיר יעיל שלא יסכן את בעל החיים.

 

מזון וחטיפים:

בדומה לתינוק, בתקופת החיים הראשונה של הגור קיימת חשיבות גבוהה לאיכות וסוג המזון הניתן לו. ככלל עד הגעה לגודל פיזי של חתול בוגר יש להאכיל במזון מאוזן מלא לגורי חתולים. כמות המזון היומית (גרם מזון ל24 שעות) שיש לתת משתנה בהתאם לסוג המזון אך תמיד מפורטת בטבלה שנמצאת בחלקו האחורי של שק המזון ומותאמת לגילו ומשקלו של הגור. בחודשי החיים הראשונים מומלץ לחלק כמות זו על פני 3-4 ארוחות ובהמשך ניתן להרגיל לפעם- פעמיים ביום. במידה והחלטתם לפנק בחטיפים הקפידו על חטיף מאיכות גבוהה והפחיתו את המזון היומי בהתאם. האכלה במזון ביתי באופן קבוע אינה מומלצת היות ועלולה להוביל לחוסרים בויטמינים, מינרלים ועוד. יש להימנע באופן גורף ממתן ענבים, צימוקים, שום, בצל, שוקולד ועצמות עוף. מגוון המוצרים העומד על המדפים עצום ומבלבל ועל כן נשמח לסייע לכם בבחירת המזון המתאים לחתולכם. בנוסף, ניתן למצוא במרפאה מגוון מזונות וחטיפים לגורים מאיכות גבוהה.

 

צרכים:

כבר מהיום הראשון יש להצטייד בארגז צרכים ולרפדו בחול חתולים יעודי על מנת להרגיל את החתול לעשות צרכים בתוכו. יש להקפיד על נקיון הארגז באופן שוטף.

 

משטח שריטות:

מומלץ להצטייד כבר מהיום הראשון ב"מצע שריטות" על מנת למנוע מגור החתולים לגרום נזק חספות ולרהיטים.

 

מתי לדאוג:

במידה ומופיעים סימני מחלה כגון אלו המפורטים מטה אנא צרו קשר מידי עם המרפאה:

  • שלשולים.

  • הקאות.

  • שלשול/ צואה אדומה או שחורה.

  • אפטיה

  • חוסר תאבון

  • ועוד 

 

כל שנותר לנו לאחר לכם הצלחה והרבה הנאה מהגור החדש. צוות המרפאה ישמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה או בעיה.