צ'ילי- גיבורת החודש

chilli.jpg

תכירו את צ'ילי, גיבורת החודש שלנו.

צ'ילי היא כלבת מלינואה בת 12 שנים והיא אחת מצוות כלבי השמירה הנאמנים של משפחת חובש במתקן של חברת פארמוקן. צ'ילי הגיעה אלנו באוגוסט לאחר שבאופן אקוטי החלה לצלוע על רגל ימין אחורית. מתשאול שערכנו לרועי, בעליה המסור של צ'ילי, לא נראה כי הייתה מעורבת בתאונה, נפילה או טראומה כלשהי.

בבדיקה פיזיקלית שערכנו במרפאה נראה שהיא צולעת על רגל ימין אחורית ללא נשיאת משקל, הורגשה נפיחות משמעותית בחלק המדיאלי (פנימי) של מפרק הטרזוס ברגל, ומניפולציות של מפרק זה הובילו לתגובת כאב משמעותית. צ'ילי טושטשה על מנת לבצע בדיקה יסודית של המפרק וצילומי רנטגן.

 

בבדיקה תחת טשטוש הורגש חופש משמעותי במפרק הטרזוס ועלה החשד שצ'ילי קרעה את הליגמנט (רצועה) המדיאלי (פנימי) של מפרק הטרזוס ברגל זו. צילומי רנטגן הראו נפיחות של רקמה רכה במפרק וכן פרגמנט קטן חופשי של עצם שהתנתק ממקומו וחשוד כמקום החיבור של הליגמנט לעצם (מצורפת תמונה). צילומי הרנטגן אימתו את האבחנה שצ'ילי סובלת מקרע של הליגמנט המדיאלי של מפרק הטרזוס (medial collateral ligament) ברגל ימין אחורית.

מפרק הטרזוס בכלבים (מצורפת תמונה) מורכב משבע עצמות שונות המחוברות יחד בעזרת ליגמנטים. מורכבותו של מפרק זה תורמת להיותו בעל פוטנציאל רב לפציעות לרבות קרעי ליגמנטים וגידים, שברים בעצמות, פריקות ועוד. קרע של ה medial collateral ligament בכלבים אינו נדיר ונובע לרוב מטראומה, תנועה לא נכונה או נחיתה לא טובה על הרגל. במרבית המקרים (בדומה לצ'ילי) הליגמנט מתנתק ממקום העגינה שלו בעצם ה Tibia ולכן בצילום רנטגן ניתן לעיתים לראות פרגמנט עצם חופשי שהתנתק ממקומו יחד עם הליגמנט כפי שרואים אצל צ'ילי.

טיפול בקרע של ה medial collateral ligament הוא טיפול כירורגי. קיימות שתי אפשרויות כירורגיות עיקריות:

1. חיבור הליגמנט למקומו הטבעי- קיימות מספר טכניקות לקיבוע של הליגמנט למקומו בעזרת ברגים מיוחדים. בטכניקה זו לרוב משלבים שימוש בחוט מיוחד שנועד "לחקות" את תפקיד הליגמנט הקרוע ולאפשר חוזק מכאני נוסף למפרק עד להחלמת הליגמנט. הניתוח אינו פשוט ובעל פוטנציאל סיבוכים רב.

 

2. ארטרודזיס- קיבוע/ ביטול של המפרק. פרוצדורה זו מבטלת לחלוטין את חופש התנועה של המפרק ונהוג להשתמש בה כאשר אין יכולת להשיב למפרק תנועה תקינה ונטולת כאבים. במהלך הניתוח מסירים את הרקמה הסחוסית שחוצצת בין עצמות המפרק, מניחים שתלי עצם בין העצמות על מנת לעודד ייצור רקמת עצם ומקבעים את המפרק בעזרת פלטה מיוחדת. מטרת הניתוח ליצור איחוי מוחלט בין כל העצמות ובכך לבטל את חופש התנועה שלו לגמרי בזווית שנקבעה מראש בכדי לאפשר תנועה נטולת כאב של הרגל כולה.

בחירת שיטת התיקון המתאימה מורכבת ממספר רב של שיקולים לרבות גיל הכלב, משקלו, דרגת הפעילות שלו, חומרת הפציעה ועוד. במקרה של צ'ילי, לאחר דילמות רבות, הוחלט יחד עם הבעלים לבצע ארטרודזיס של המפרק. בכדי לבצע ניתוח מורכב זה השתמשנו בשירותיו המצוינים של ד"ר ארז ביטון, כירורג מומחה שעובד עמנו על בסיס קבוע.

צ'ילי עברה במרפאה ניתוח ארוך ומורכב (5 שעות!!!) במהלכו בוצעה גישה כירורגית למפרק, בוצעה הטריה של הרקמה הסחוסית שבין כל עצמות המפרק, מוקמו שתלי עצם והונחה פלטה שהוזמנה מחו"ל במיוחד לפי מידותיה של צ'ילי. פלטה זו נועדה לקבע את כל חלקי המפרק בזווית שתוכננה מראש ושאמורה לאפשר שימוש נטול כאבים ברגל. בתום הניתוח הונח גבס על הרגל על מנת לאפשר קיבוע נוסף של המפרק וצ'ילי אושפזה לשם שיכוך כאבים והתאוששות.

 

תקופת השיקום מניתוח ארטרודזיס היא ארוכה, לא פשוטה עבור הכלב ובעליו, ופוטנציאל הסיבוכים (חוסר איחוי, זיהום ועוד) רב. צ'ילי כבר מזמן נמצאת בבית בחברת בעליה המסורים וחבריה מצוות כלבי השמירה. רועי ושאר חברי פארמוקן עושים עבודה נהדרת ומקפידים על הוראותיו של ד"ר ביטון. צ'ילי מבקרת אצלנו במרפאה מדי שבועיים על מנת להחליף את הריפוד של הגבס ולבדוק את מצב הרגל. רועי מספר לנו שכעת צ'ילי כבר דורכת על הרגל ומרגישה הרבה יותר טוב. לצ'ילי מצפה עוד תקופה ארוכה של החלמה לפניה אך מדובר בכלבה מיוחדת ואנו בטוחים שהיא תתמודד היטב.

מאחלים לך צ'ילי המון בריאות, החלמה מהירה והמשך חיים נטולי כאב.

את ללא ספק גיבורה אמיתית!!!

tarsus.png
post op.png