קימי- גיבורת החודש

kimi1.jpg

הכירו את קימי, כלבתם הנאמנה של משפחת שניר וגיבורת החודש שלנו!

קימי, כלבת רועה גרמני מעורבת בת 7 מעוקרת, מחוסנת ומטופלת היטב ללא היסטוריה רפואית משמעותית למעט אלרגיות וחשד לפגיעה ישנה בתפקוד הכלייתי שטופלה במזון רפואי לחולי כליה.

קימי הגיעה אלינו לבדיקה לאחר שמזה 3 ימים הראתה סימני חוסר תאבון, הקאות ונראתה שקטה מהרגיל.

היא עברה במרפאה בדיקה גופנית מלאה במהלכה לא נמצאו ממצאים חריגים ולכן הוחלט לבצע בדיקות דם מקיפות בכדי להבין מה גורם לסימנים הקליניים. בדיקות הדם שבוצעו במרפאה הראו עליה קלה בתאים הלבנים, עליה חדה באוריאה ובקריאטינין (עליה של שני אלו יחד מכונה "אזוטמיה" והיא עשויה להעד על פגיעה בתפקוד הכליתי), עליה משמעותית בזרחן וירידה בנתרן ובכלור בדם.

ממצאי בדיקת הדם הצביעו על כך שקימי סובלת ככל הנראה מאי ספיקת כליות אקוטי, מצב רפואי מסכן חיים ולכן הוחלט להעבירה מוקדם ככל הניתן לאשפוז במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים האוניברסיטאי שבבית דגן על מנת לבצע בדיקות נוספות ולהתחיל בטיפול בדיאליזה מה שיותר מהר.

כשל כליות או "אי ספיקת כליות" הוא מצב בו הכליות לא מצליחות לבצע את תפקידן בגוף. כתוצאה מכך רעלנים שונים אינם מורחקים ומצטברים בדם, חל שינוי במאזן המלחים בדם, מאזן הנוזלים בגוף נפגע ועשויה להיווצר אנמיה (מחסור בתאי דם אדומים).

נהוג להבדיל בין כשל כליה כרוני בו מתרחשת פגיעה הדרגתית בתפקוד הכלייתי על פני תקופת זמן ארוכה לבין כשל כליה אקוטי בו מתרחשת פגיעה מהירה בתפקוד הכלייתי.

בעל חיים הסובל מכשל כרוני עשוי לסבול מסימנים קליניים בעוצמה נמוכה כגון שתיה מרובה, השתנה מרובה ותאבון סלקטיבי למזונות טעימים ועשירים בחלבון בעוד שבעל חיים עם כשל אקוטי לרוב יראה "חולה",  לעיתים ללא ייצור שתן בכלל וללא תאבון עד לכדי סכנת חיים.

עם הגעתה לבית החולים בוצעו בדיקות דם נוספות בהן נראתה החמרה באזוטמיה וכן צהבת קלה.  בוצעה בדיקת שתן על מנת לשלול נוכחות של דלקת חידקית בדרכי השתן כגורם ראשוני לפגיעה הכלייתית- לא נמצא חיידק בשתן. בוצעה בדיקת אולטרסאונד על מנת להבין אם קיים שינוי במבנה הכלייתי. בדיקה זו עוזרת להבחין בין כשל כליות אקוטי לכשל כרוני. בבדיקה הודגמו כליות תקינות למראה דבר המרמז על מצב אקוטי.

 

לאור ההיסטוריה, ממצאי הבדיקה הקלינית ובדיקות המעבדה התקבלה הערכה כי קימי סובלת מאי ספיקת כליות אקוטית ומדלקת לבלב משנית לכשל הכלייתי (מצב שכיח יחסית בכלבים). בנוסף, עלה החשד שהפגיעה הכלייתית נגרמה מנגיעות בחיידק מסוג לפטוספירה (עכברת בעברית). חיידק זה ידוע ביכולתו לפגוע בתפקוד הכלייתי ובתפקוד הכבד בכלבים ועל כן נשלחה בדיקה לנוכחות נוגדנים כנגד חיידק זה בדם. תוצאות הבדיקה הראו נוכחות נוגדנים כנגד החיידק בדמה של קימי אך היות שחוסנה שבועיים קודם לכן כנגד החיידק (כחלק מחיסון המשושה השנתי) לא ניתן לקבוע בוודאות האם נוכחות הנוגדנים היא תוצאה של החיסון של נגיעות אמיתית בחיידק.

היות ומדובר בחיידק בעל פוטנציאל זואונוטי (הדבקה אפשרית מבעלי חיים לאנשים) היא החלה בטיפול אנטיביוטי כנגדו.

כמה מילים על דיאליזה-

המודיאליזה היא תהליך בו נשאב דמו של המטופל דרך קטטר יעודי ועובר עיבוד ב"כליה מלאכותית". תהליך העיבוד כולל סילוק של הרעלנים מהדם ותיקון שינויים במלחים ובמאזן החומצה בסיס שנגרמו כתוצאה מהכשל הכליתי.

הכליה המלאכותית מחליפה את תפקיד הכליה המקורית עד שזו חוזרת לתפקד כראוי. משך הטיפול בדיאליזה הוא מספר שעות והוא אינו כרוך בכאב. משך הטיפולים ותדירותם משתנה בין מטופל למטופל. הטיפול בדיאליזה לבעלי חיים בארץ זמין בבית החולים הוטרינרי בבית דגן בלבד ומפוקח על ידי וטרינר נפרולוג מומחה.

קימי עברה טיפול דיאליזה בודד ולאחריו נשארה באשפוז למספר ימים להמשך טיפול תרופתי והשגחה. בעקבות הטיפול בדיאליזה חלה הטבה משמעותית בתפקוד הכליתי שלה וערכי האזוטמיה ירדו באופן הדרגתי.

לאחר כשבוע של אשפוז היא שוחררה לביתה להמשך טיפול והשגחה.

הטיפול בבית אינו פשוט וכולל בין היתר מתן עירוי תת עורי, אנטיביוטיקה כנגד חיידק הלפטוספירה, נוגדי בחילה ומעודדי תאבון אך לשמחתנו קימי התברכה במשפחה מדהימה שעושה למענה כל מה שנדרש.

היא אוכלת מזון המיועד לחולי כליה ומגיעה פעם בשבוע לבדיקת דם ומעקב אחר תפקודי הכליה.

קימי עברה לא מעט בתקופה קצרה. דקרו אותה במחטים, החדירו לה קטטרים לורידים, מדדו לה ערכים, החדירו לה נוזלים לקחו לה שתן, לקחו לה דם ועוד...ועוד... במשך כל התקופה הזו קימי התמודדה באצילות ושיתפה פעולה בצורה יוצאת דופן, כאילו מבינה שאנו מנסים לעזור לה.  אין בכלל ספק שמדובר בכלבה אמיצה ובגיבורת החודש שלנו.

מאחלים לך קימי המשך החלמה מהירה וכל הכבוד למשפחת שניר!

kimi2.jpg

קימי במהלך טיפול בדיאליזה- מימין הכליה המלאכותית