מרוסיון- גיבורת החודש

marosion.jpg

גיבורת החודש שלנו ללא ספק היא מרוסיון!!!

מרוסיון היא חתולה מעוקרת בת 4 שנים שהגיעה אלינו לאחר שדבורה, בעליה המסורים, הבחינה שהבטן שלה מתנפחת והיא אינה חשה בטוב.

מבירור מקיף שערכנו עם דבורה עלה כי מרוסיון צלעה על רגל אחורית שבועיים לפני כן, וככל הנראה ננשכה על ידי חתול אחר.

מרוסיון עברה סדרת בדיקות במרפאה שכללו בדיקות דם מקיפות, צילומי רנטגן ואולטרסאונד בטן. בדיקות הדם של מרוסיון הראו ספירת תאים נויטרופילים גבוהה מאוד, מה שמחשיד לתהליך דלקתי חריף, וכן ירידה בחלבון מסוג אלבומין, ככל הנראה על רקע אובדן חלבון לחלל הבטן.

באולטרסאונד בטן הודגמה כמות גדולה של נוזל חופשי בתוך חלל הבטן של מרוסיון וכן נראה שהלבלב שלה גדול מהרגיל ובצקתי, ממצא המתאים לעיתים לדלקת לבלב. הנוזל החופשי מהבטן נדגם ועבר אנליזה. נראה כי מדובר בנוזל מוגלתי המכיל בעיקר תאים נויטרופילים ובתוכם חיידקים. תאים אלו שייכים למערכת החיסון הטבעית וכאשר ישנו זיהום חיידקי, הם מגיעים למקום, "בולעים" את החיידקים ומשמידים אותם. צילום רנטגן לבית החזה של מרוסיון הראה כי התהליך הדלקתי מוגבל לחלל הבטן ואינו מערב את חלל בית החזה.

מרוסיון אובחנה עם "פריטוניטיס ספטי" (דלקת זיהומית חיידקית של חלל הבטן) ודלקת לבלב. רצף האירועים החשיד שהדלקת בחלל הבטן היא תוצאה של פצעי נשיכה קודמים, וכי דלקת הלבלב היא תוצאה משנית לדלקת בחלל הבטן.

היא אושפזה במרפאה והחלה לקבל טיפול אנטיביוטי אגרסיבי לוריד במטרה לייצב את מצבה. נוזל הבטן נשלח לתרבית ורגישות על מנת להבין מיהו החיידק הסורר שגרם לכזה בלאגן.

בדיקות דם ואולטרסאונד חוזרות במהלך האשפוז הראו שמצבה של מרוסיון מתדרדר והיא הוכנסה ל"ניתוח בטן חוקר" במטרה לראות האם ניתן למצוא את הסבר אחר למצבה ולשטוף את חלל הבטן מהנוזל המוגלתי שבו.

מרוסיון עברה את הניתוח בהצלחה. במהלך הניתוח נוקז הנוזל המוגלתי ובוצעו שטיפות חוזרות של חלל הבטן. איברי חלל הבטן נבדקו בזה אחר זה על מנת לחפש גורם למצב. במהלך הניתוח נראו מספר מוקדי דלקת על הכבד החשודים כאבצסים (מורסות) ולכן נלקחה ביופסיה מהכבד. בתום הניתוח מרוסיון הועברה לאשפוז להמשך טיפול והתאוששות עד לקבלת תשובות מעבדה.

בדיקות דם ואולטרסאונד בטן ביום שלאחר הניתוח הראו מגמת שיפור יפה וגם מצבה הקליני השתפר והיא החלה לגרגר, לאכול בתאבון ולעשות צרכים באופן תקין. תוצאות התרבית מהנוזל שבחלל הבטן הראו נוכחות רבה של חיידקים מסוג "פסטורלה מולטוסידה", חיידק שכיח בפצעי נשיכה ושריטה מחתולים, מה שמחזק את ההשערה כי הגורם הראשוני למצב הוא נשיכת חתול וחדירת זיהום לחלל הבטן. תוצאות הביופסיה מהכבד הראו כי האבצסים נמצאים על פני שטח הכבד החיצוני ולא בתוך הרקמה עצמה, כלומר מדובר בתוצאה של התהליך בחלל הבטן ולא בגורם לו.

מרוסיון בילתה עמנו באשפוז במרפאה שבוע ימים ובמהלך כל יום הראתה שיפור יפה הן מבחינה קלינית והן מבחינת ממצאי בדיקות המעבדה. לבסוף שוחררה הביתה להמשך טיפול אנטיביוטי והשגחה. דבורה מספרת שמרוסיון חזרה לעצמה ומרגישה נפלא.

אנחנו גאים בך מרוסיון, מאחלים לך רפואה שלמה, את ללא ספק גיבורה!!!